Miután reális esélye merült fel (értsd: 0< ), érdemes gondolkodnunk egy előrehozott választás előnyein és hátrányain. De ne csak abból a szemszögből, hogy melyik pártnak mi lenne a jó, azt megteszik elegen a holdudvarokban.
Természetesen, akik várhatóan buknának, nem szeretik az ötletet, a választás favoritjai szerint meg ez lenne a követendő út. Kicsit próbáljunk tehát elszakadni a kormány-ellenzék relációtól, és nézzük így a dolog jó és rossz oldalait.
Az ellenzők egyik legfontosabb érve, hogy nem hiányzik most a feszült politikai helyzet tovább élezése. (Azt gondolom, ez amúgy ízlés kérdése, van aki szeret politizálni, mások meg nem.) Azonban a helyzet van már annyira feszült, amin egy új kormány megválasztása inkább már enyhíthetne. Mert sosem hátrány, ha nem térnek el drasztikusak a közvélemény óhajai a parlamenti arányoktól. Bizony, nem elhanyagolandó érv a választók akarata sem. Tudom persze, hogy a közvéleményre hivatkozni a bot rosszabbik végéről nézve ócska populizmus, de végtére is demokráciában élünk.
Hogy a jelen helyzetben mi lenne a helyes döntés, az persze azon is múlik, mit akar a kormány kezdeni a következő két évben. Nekifutnak valaminek minden-mindegy alapon, vagy a parlament most már két évig csak nemzetközi szerződéseket fog ratifikálni. Ez egyelőre talány talán számukra is.
Van ugyanakkor valami, ami egy 2008-as választást igen szimpatikussá tesz a szememben, és ez független az aktuális politikai szereplőktől. Gondoljunk egy kicsit a jövő választásaira.
Az egyik legfontosabb előnye egy idei előrehozott választásnak az lenne, hogy két évvel eltolódnának egymáshoz képest az önkormányzati és a parlamenti választások.
Hallottam már erre ellenérvként, hogy nem lenne jó ha kétévente kampány lenne, viszont én nem emlékszem arra a választásra, ami előtt a kampány elmaradt volna. Ezzel jár, akkor is, ha több van egy évben. Az osztogatásból ugyanakkor nehezen visel el a költségvetés egymás után kettőt.
Pedig demokrácia működéséhez rendszerint hozzátartozik a választások előtt a költségvetés lazítása, amit aztán utána visszafogottabb költekezés követ, hogy helyre álljon a gazdaság rendje. Lehet finnyáskodni és nem szeretni, de jobb elfogadni, hogy a dolgok általában nem mennek tökéletesen.
Félreértés ne essék, ez a húzd meg, ereszd meg üzemszerűen nagyjából annyit tesz, mint választások előtt nagyobb nyugdíj- és közalkalmazotti béremelés, utána lapítás, gázárral meg fordítva. Ötéves adócsökkentési törvényt fél év után adóemelésre váltani már túlmegy a tolerálható határon.
Nálunk azonban másként van, az osztogatást nem követi egy kis menetrendszerű költségvetési szigor, hiszen máris nyakunkon az önkormányzati választás. Így aztán a kormányalakítás után jó eséllyel hosszabb semmittevés, és később annál komolyabb megszorítás következik, rosszabb esetben száznapos osztogatás.
Szerintem egy 2008-as választással létrejövő új ciklus jobb lenne nekünk.
A dolgok persze ettől még úgyis úgy történnek majd, ahogy jobb lesz nekik.
De utolsó érvként hadd jegyezzem még meg:
Két választás focivébé évében embertelenség. Ilyen ordas rendszer nincs még egy a világon.
![](/img/blank.gif)