Horn Gyula ki nem tüntetése körüli mizéria újból előhozza a sokéves vitát, van-e különbség az egykori pártállami vezetők között, akik a rendszerváltás óta különféle politikai pályákat futottak be.
Hát hogyne lenne. És nem az, hogy folytatják-e politikusi karrierjüket, és melyik oldalon teszik ezt. Különféle fórumokon persze így jön elő: az én kommunistám jó, a tiéd rossz, stb.
Ez igen leegyszerűsítő, és rendkívül szűklátókörű megközelítés. Különbséget igenis lehet tenni, mégpedig a múlt értékelése, és a saját múltbeli cselekedetekhez való viszonyulás (hogy azt ne mondjam, szembenézés)szemszögéből.
Négy jól elkülöníthető csoportja van az egykori pártállami vezetőknek, hogy ezen kategóriák és a pártpreferenciák között némi korreláció van, az nyilván csak a véletlen műve.
Visszavonult
A legnépesebb csoport (az élők között természetesen).
Jellemző megtalálási helyük: nem a nagypapa által építtetett budai villák, esetleg öreg bérlakások, kinek hogyan sikerült.
Politikai aktivitásuk: maximum a régi barátok között politizál, természetesen azért minden választáson már reggel behúzzák az ikszet (estig annyi minden történhet még, nehogy kárba vesszen a szavazat), hogy kire, természetesen csak sejthetjük.
Képviselőik: akikről sok éve nem hallottunk.
Hithű
A lúzerek, akik sosem adták fel.
Jellemző megtalálási helyük: majálisok, pártfüggetlen Korda koncertek, és Kádár sírja körül.
Politikai aktivitásuk: részt vesznek minden munkáspárti rendezvényen, majd a választásokon természetesen az MSZP-re szavaznak.
Képviselőik: Thürmer Gyula, Berecz János.
Önkritikus
A legritkábban előforduló egyedek.
Jellemző megtalálási helyük: miután egy kezünkön meg tudjuk számolni, hányan mondták, hogy hibáztak, sőt bűnt követtek el, gyakorlatilag fellelhetetlenek. Esetleg jobboldali médiumokban járhatunk szerencsével.
Politikai aktivitásuk: Ritkán szólnak, de akkor általában ugyanazokat a mondatokat ismétlik. Előszeretettel alakítanak olyan láthatatlan pártokat, amelyek 0,001 százalékot kapnak a választásokon, hiszen még maguk is inkább a Fideszre szavaznak.
Képviselőik: Pozsgay Imre, Csintalan Sándor
Önmentegető
Akik a rendszerváltás után is tudtak karriert csinálni, miután világossá vált, hogy az előző rendszerben is későbbi boldogulásunkra tették a dolgukat.
Jellemző megtalálási helyük: nem a nagypapa által építtetett budai villák, Országház, cégek igazgatótanácsa.
Politikai aktivitásuk: nem igazi politikusok, inkább integratív, árokbetemető, országegyesítő államférfiak.
Képviselőik: Medgyessy Péter (A KGB-vel szemben védte az ország érdekeit.)
Kovács László (Már a 70-es években is hazánk nyugati integrációja érdekében tevékenykedett.)
Horn Gyula (A pufajkás osztag tagjaként a törvényes rendet védte.)